Alexandra Staňková

IT a SEO podpora pro podnikatelky

ROK 2021

Posledních pár dní čtu na sociálních sítích shrnutí za rok 2021, až jsem si to v hlavě začala také sumarizovat. A i když to nebyl moc pozitivní rok, chci se o něj s vámi podělit, protože když jsem to zvládla a přežila já, tak vy taky.

Znáte mě, nejsem na sepisování velkých příběhů, takže tady máte odrážkové shrnutí mého roku 2021.

Rok 2021 je pro mě rokem VELKÝCH ROZHODNUTÍ.

Leden – nejsem spokojená v práci, hádky nebo spíš „nehádky“ doma, bez společenských aktivit, už skoro rok na home office, k tomu děti na online škole.

Takže leden se nesl v duchu: A co dál – co mám dělat, abych byla spokojená. A narazila jsem na Somba Kickstart (KS).

Únor a Březen – z těchto dvou měsíců si pamatuji masakr tempo a rychlost tvorby kurzu v rámci Kickstartu. A tyhle dva měsíce mi kompletně změnili život. Zjistila jsem, že moje zkušenosti a znalosti z tvůrčího podnikání můžou pomáhat i ostatním tvůrcům. Vytvořila jsem online kurz Jak se připravit na tvůrčí podnikání a pomohla, více než 300 tvůrcům, začít podnikat.

Po KS mi v životě zůstaly (ne)jenom dvě důležité ženy – kámoška, parťačka, nakopávačka a spolubojovatelka  Péťa Kohoutová a také mentorka, rádkyně a podporovatelka Ingrid Dach.

Duben – i přes super úspěšnou kampaň a patnáct platících klientek, nejsem spokojená. Konzultace mě baví, pomáhám tvůrkyním rozjet jejich podnikání a přichází rozhodování – práce nebo podnikání. Toto rozhodování mě bude provázet i následujících pět měsíců.

Květen, červen – konzultace, práce, děti na online výuce, zodpovědnost za celou domácnost, plánování dovolené a programu pro děti na prázdniny. Tohle by udolalo i daleko silnější ženy než já. Takhle ne – tohle není cesta pro mě.

Červenec – začínal idylicky, jedeme na dovolenou (dřív, než zavřou hranice) – takže opět velké přípravy (testy, hotel pro psa, pasy pro děti, balení atd.). Na dovolené jsem se hned druhý den spálila a zbytek jenom protrpěla.

A tohle už moje tělo vzdalo, po návratu z dovolené jsem skončila na týden v nemocnici se zánětem střev. Zbytek července byl už jenom ve znamení nemocenské a obíhání všech možných vyšetřeních.

Srpen – pokračovala různá vyšetření a dle slov lékařů – naprosto zdravá, příčina je stres. A následovalo období, které bych nazvala hledání „největšího stresora“.

Září – spustila jsem druhou kampaň, která byla opět velmi úspěšná, bavila mě, nestresovala mě a v pohodě jsem zvládala práci a kampaň najednou. A došlo mi, že můj největší „stresor“ je manželství. Ta zodpovědnost za všechno, nemoci se spolehnout na toho druhého, všechna rozhodnutí dělat sama a nést za ně zodpovědnost. I přesto, že jsem měla manžela, byla jsem na všechno sama – živit rodinu, podnikat, starat se o děti, školu, kroužky, starat se o zvířata, všechno plánovat a řešit problémy bez opory.

Říjen – poprvé v životě jsem měla oslavu svých narozenin – sama s dětma, jsem oslavila začátek druhé půlky života. Na moje narozeniny začínal i kurz, kde si moje klientky naplánovaly strategii pro rok 2022.

Listopad, prosinec – kurz dopadnul skvěle, klientky spokojené a pět z nich se mnou bude pokračovat dál v Nakopávacím mastermindu v roce 2022. Také probíhalo nastavování péče o děti – kupodivu při střídavé péči mám tolik volného času, že nevím co s ním. Nálada je kolísavá, přece jenom šestnáct let společného života, který ne vždy byl peklo, v člověku něco zanechá. Mě i dětem bude trvat dlouho, než se s tím vyrovnáme, ale už vím, že to bylo správné rozhodnutí.

Jako mávnutím kouzelného proutku se mi udělalo dobře i fyzicky, což potvrdilo i správnost mého rozhodnutí.

Jo a ještě jsem začala konečně cvičit, protože stres se projevil i na mé váze – 20kg nahoru během posledních dvou let. S cvičením a jídlem mi pomáhá, skvěla Petra Dvořáková.

Teď už bude jenom lépe, hůř už bylo.

A teď, poslední den roku 2021, když to tak všechno sepisuji tak vím, že to může pomoci i ostatním.

1)      Nebojte se zbavit stresora, ať už je tím práce, manžel nebo cokoliv jiného – ALE nedělejte to v emočním vypětí a pod tlakem. Udělejte to po důkladném rozmyslu. Hodně mi pomohla technika „Zkus si představit“, kterou mě naučila koučka Kristina Škrabalová. Než uděláte rozhodnutí, představte si jak se budete cítit, až se to stane. Je vám lépe nebo hůře?

2)      Rozhodujte se zodpovědně, ale to neznamená, že se nemůžete splést.  Pokud se rozhodne špatně, máte dvě možností, vzít to zpět nebo z toho udělat výhodu.

3)      Nemusíte dělat všechno perfektně. Můj citát: Perfekcionismus je problém, který se vyřeší, když vám dojde čas.

4)      Přestaňte dělat věci, které MUSÍTE, dělejte pouze věci, které CHCETE nebo POTŘEBUJETE. To mě naučila koučka Věra Svach.

5)      Nebuďte na život a podnikání samy – nechat si poradit nebo pomoci není slabost. Bez žen, které jsem jmenovala, bych to nikdy nezvládla.

6)      A rada na závěr – neposerte se z toho, když nejde o život, jde o hovno.

Ps: plán do roku 2022 – práce na full time, podnikání a kurzy jako koníček, kampaně jako zábava, dorazit rozvod, prodat barák, koupit byt  – a hlavně NO STRES

V roce 2010 začala moje cesta od tvořilky k tvůrci a od tvůrce k podnikání. Vybudovala jsem kamenný obchod – BJ Shop, kde jsem prodávala autorské šperky od třiceti autorek z celé ČR. Se svými šperky jezdím po trzích, mám svůj e-shop a klienty.

Na své cestě jsem potkala různé tvůrce, od kterých jsem se učila jak na to nebo naopak co nedělat.

Vyzkoušela jsem spoustu slepých uliček, udělala hodně chyb, utratila velké peníze za různá školení a kurzy. A když jsem konečně došla na konec cesty, kde bych měla přepnout od částečného příjmu, k plnohodnotnému podnikání zjišťuji, že to není pro mě.

Chtěla bych vám předat své zkušenosti, připravit vás na cestu od koníčku k podnikání. Ukázat vám co vás čeká na podnikatelské cestě, co určitě potřebuje vědět a mít a co naopak nepotřebujete.

Připravila jsem tedy Tvůrčí podnikatelský plán, ve kterém si dopředu naplánujete své podnikání tak, abyste neopakovaly nejen moje chyby, ale i chyby ostatních tvůrců.

                             Ing. Alexandra Staňková

Alexandra Staňková

Kontakty